Barnas Valg: Arbeiderpartiet størst i på landsbasis – Fremskrittspartiet størst på Karmøy

Tidligere denne uken ble det gjennomført Barnas Valg ved alle landets skoler i forbindelse med Stortingsvalget kommende mandag.
Det er organisasjonen Redd Barna som står bak Barnas Valg.
Elevene fra hele landet deltok i valget som ble gjennomført fra 1-4 september.

 

Valget er avgjort i norske klasserom, og hos de yngste er Arbeiderpartiet størst.
– Det er veldig hyggelig at barn ser til Arbeiderpartiet. Barn og unge skal leve lengst med den politikken vi nå velger, derfor har vi et stort ansvar og de unges stemme er viktig.
Aps viktigste oppgave er å gi trygghet for framtida, og sørge for at vi har små forskjeller og store muligheter for alle dem som bor og vokser opp i Norge i dag, sier Jonas Gahr Støre, statsminister og leder i Arbeiderpartiet.
Med 22,4 prosent av stemmene kan Gahr Støre gå smilende inn i helgen.

FrP fikk 14,6 prosent av stemmene og sikret dermed andreplassen, og ble partiet med størst framgang. Dette er partiets beste plassering i Barnas Valg.

 

FOTO: Barnas Valg / Redd Barna

 

Rødt på tredjeplass
Marie Sneve Martinussen og Rødt er valgets store bombe. Med 13,5 prosent av stemmene ble de valgets tredje største parti.
– Dette er utrolig hyggelig oppmuntring rett før valget.
Jeg tror Rødt gjør det godt fordi vi er tydelige når vi snakker om at vi må få ned forskjellene, gjøre mer for Palestina og redde naturen.
Det er saker som er viktige både for barn og for voksne. Nå håper vi de voksne gjør som barna og gir Rødt styrken vi trenger for å få til faktiske forandringer, sier Sneve Martinussen, partileder i Rødt.

 

Tilbakegang for Høyre
Høyre, som var størst i Barnas Valg i 2023, havnet på 5. plass med 9,7 prosent av stemmene.

 

FOTO: Barnas Valg / Redd Barna

 

Demokratiprosjekt for barn og unge
Barnas Valg skal gi barn og unge en realistisk opplevelse av hvordan et valg fungerer – fra å sette seg inn i partienes programmer, ta valgomat, se partilederdebatt og avgi stemme. Det er Redd Barna som står bak.
– Det er en stor misforståelse at fordi barn ikke har stemmerett, så har de heller ikke noe de skulle ha sagt i en valgkamp.
Barn har en stemme – og de har både rett til å bruke den og til å bli lyttet til.
Politikken som føres angår barn i aller høyeste grad – både nå og i framtiden – og derfor er det viktig at også deres meninger kommer fram ved valg, sier Henriette Westhrin, generalsekretær i Redd Barna.

Stemmene ble avgitt fra 1. til 4. september. Barn fra over 1700 skoler har deltatt, og til sammen har 70.098 elever i 5.-10. klasse stemt.
– Dette resultatet gir det norske folk en helt unik meningsmåling fra titusenvis av barn – bare dager før voksenvalget.
Ikke fordi vi later som om barn har stemmerett, men fordi barns perspektiver og meninger også bør være med når vi voksne går til valgurnene, avslutter Westhrin.

 

Under kan du se landsoversikten fordelt på fylkene.

FOTO: Barnas Valg / Redd Barna

 

Dersom det var opp til barna i Karmøy så ville det blitt en solid valgseier til de borgerlige med hele 10,1 prosentpoengs ledelse foran Arbeiderpartiet.
Av hensyn til personvern er det ikke mulig å vise resultatet på skoler hvor færre enn 50 personer har stemt.
Derfor er det ikke noe resultat å vise til fordelt på hver enkelt skole.

 

FOTO: Barnas Valg / Redd Barna

 

Om du ikke allerede har forhåndsstemt, så husk å bruke stemmeretten din kommende mandag.
Blir det fortsatt en Arbeidspartiledet regjering, eller vil de borgerlige overta ?

Godt valg !

 

 



Lokal annonse :

Du vil kanskje lese...

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Ved å fortsette å bruke dette nettstedet godtar du bruken av informasjonskapsler.  Les mer